trtrtr

Epoksi Nasıl Renklendirilir

18.04.2024
148
Epoksi Nasıl Renklendirilir

EPOKSİ NEDİR?

İki bileşenden meydana gelen bir polimer çeşididir. Sıvı haldedir ve sertleştirici ile reçineden meydana gelir. Birçok alanda kullanılan bir maddedir. Kullanılma sebepleri sertleştiğinde sağladığı direnç veya istenildiği gibi renklendirilmesidir. Epoksi reçine olan A bileşeni ve sertleştirici olan B bileşeni belirli oranlara uyarak homojen bir şekilde karıştırılır. Renklendirilmek istendiği uygulamalarda uygun renkte boya kullanılır.

Epoksinin kullanıldığı alanlara baktığımızda yapıştırıcı ve mühürlerde kullanıldığını görebiliriz. Bu kullanım dışında ise elektronik ürünlerde de kullanıldığını söyleyebiliriz. Estetik şıklık elde etmek ve uygulandığı zeminde dirençli bir yapı oluşturmak amacıyla zemin kaplama uygulamasında sık kullanılır.

Epoksi zemin kaplama uygulamasında istenilen renk ve desen seçimi de yapılabilmektedir. İstenilen renk uygulamaya uygun boya kullanılarak elde edilir.

EPOKSİ RENKLENDİRME İÇİN KULLANILAN BOYALAR NELERDİR?

Epoksi pasta pigment epoksiyi renklendirmek için kullanılan sıvı pigmenttir. Renk çeşitlerine göre yoğunlukları değişiklik gösterebilir.

Epoksi toz pigment epoksiyi renklendirmek amacıyla kullanılan mikro boyutlarda küçültülmüş toz pigmentlerdir. Çoğunlukla sanat ve takı işlerinde kullanımı olur. Kullanım miktarına oransal olarak dikkat edilmelidir.

Epoksi neon pigment genellikle toz halinde olur. Epoksiyi renklendirmek amacıyla kullanılır. Uv ışığı yardımıyla parlama etkisi görülebilir.

Epoksi termokromik pigment epoksiyi renklendirmek amacıyla kullanılır. Isı seviyesine göre değişebilen renk özelliğine sahiptir.

EPOKSİ NASIL RENKLENDİRİLİR?

Epoksi sıvı bir maddedir. Ve epoksiyi renklendirmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Epoksiyi renklendirmek için sıvı ve toz pigmentler bulunur. Uygulama çeşidine göre bu pigmentlerle renklendirme işlemi yapılır.

Ahşap boyası, duvar boyası ve akrilik boya vb. boya tipleri epoksi için kullanıma uygun değildir. Epoksi reçine ve sertleştirici homojen bir şekilde şeffaf olana kadar karıştırılır. Ardından pigment karışımın içerisine eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Pigmentin eklenen miktarına da dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde istenilen renk tonuna ulaşılamayabilir.

Epoksiyi renklendirmek amacıyla kullanılan pigmentin kalitesi önemlidir. Pigmentin kullanıldığı epoksiye tutunma gücü önemli bir faktördür. Renk istenilen şekilde homojen olarak karışması her daim daha sağlıklı bir sonuç elde edilmesini sağlar. Epoksiyi renklendirmek amacıyla kullanılan pigmentin kaliteli olmaması uygulama yapıldığı dış yüzeyde sertleştirme etkisini yavaşlatabilir. Bu da sağlıksız bir kaplama işine sebep olur.

Çoğu pigment için kimyasal etkilere dayanıklılık önemlidir. Kimyasal etkilere dayanmadığı taktirde renk solması oluşabilir. Bundan dolayı seçilen pigmentin kalitesi çok önemlidir. Kullanılan pigmentin epoksiyle uyumlu olması da önemli bir faktördür. Epoksiyle karışım için bir araya getirilen pigmentin homojen olarak karıştırılması önemlidir.

İç mekanlarda, dış mekanlarda, sanat ve zanaat işlerinde, hobi ve takı tasarımlarında, dekoratif uygulamalarda epoksi sık tercih edilir. Ve tüm bu uygulamalarda kullanılan epoksinin renklendirilmeye ihtiyacı olabilir. Epoksiyi renklendirmek için kullandığınız pigmentin kalitesi de en az epoksi kadar önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi