trtrtr

Poliüretan Köpük

02.06.2023
1.000
Poliüretan Köpük

Poliüretan Köpük

Poliüretan hem katı hem de köpük formda sunulan bir polimer türüdür. Spesifik olarak, poliüretan köpük, bu formu elde etmek için açık bir hücresel yapıya sahiptir ve sert veya esnek olabilir. Yaygın poliüretan köpük türlerinden bazıları hafızalı köpük, yüksek esnekliğe sahip köpük ve yüksek yoğunluklu köpüktür. Yalıtım köpüğü olarak da sıklıkla kullanılır. Özellikle ses ve ısı yalıtımında poliüretan köpük kullanımı yaygındır.

Kullanılan farklı tipte izosiyanatlar ve polioller, elde edilen poliüretanın malzeme özelliklerini etkileyebilir; uzun ve esnek moleküllere sahip polioller yumuşak, elastik poliüretan üretirken, daha fazla çapraz bağlanma daha sert, daha sert bir malzeme oluşturur. Isıtılabilen ve yeniden kalıplanabilen polietilen gibi ısıyla yumuşayan plastiklerin aksine, poliüretan bir termosettir, bu nedenle ısıtılarak yeniden şekillendirilemez.

Poliüretan köpükler, poliüretan matriste kabarcıkların birbirinden ayrı kaldığı ‘kapalı hücre’ veya kabarcıkların birbirine bağlı olduğu ‘açık hücre’ olabilir. Açık hücreli formlar, koltuk minderleri, şilteler ve ses yalıtımı için kullanılma eğilimindeyken, kapalı hücreli köpükler, şok emilimi ve ısı yalıtımı uygulamalarında kullanılma eğilimindedir. Çok küçük baloncuklara (50 mikrondan küçük) sahip kapalı hücreli köpükler, mikro hücreli köpükler olarak adlandırılır ve ayakkabı tabanlarında yastıklama için kullanılır. Bazı poliüretanlar ultraviyole ışığa maruz kaldıklarında beyazdan sarıya doğru renk değiştirirler.

poliüretan izolasyon

poliüretan izolasyon

Poliüretan Köpük Çeşitleri

1 -Esnek Poliüretan Köpük

Esnek poliüretan köpük, yatak takımları, mobilyalar, otomotiv iç mekanları, halı altlıkları ve ambalajlar dahil olmak üzere çeşitli tüketici ürünleri ve ticari ürünler için yastıklama olarak kullanılır. Esnek köpük, istenilen şekillerde oluşturulabilmek özelliğine sahiptir. Hafif, dayanıklı, destekleyici ve rahattır. Esnek poliüretan köpük, tüm Kuzey Amerika poliüretan pazarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturur ve büyük ölçüde yatak takımı, mobilya ve otomotiv endüstrisinde kullanılır.

2 -Sert Poliüretan Köpük

Sert poliüretan köpük ve poliizo siyanürat içeren kullanışlı köpükler, yaygın kullanıma sahiptir, enerji yönü ile verimli ve kullanışlı yalıtım malzemeleri olarak pek çok alanda işlevselliğe sahiptir. Bu köpükler, ticari ve konut mülklerini daha verimli ve konforlu hale getirirken, enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir.

Poliüretan Uygulama Alanları

Cep telefonlarından ayakkabılara kadar termoset poliüretan köpük neredeyse her yerde. Esnek kimyası sayesinde, bu çok yönlü malzeme, sonsuz fiziksel özelliklere sahip herhangi bir şekle ve özelleştirilmiş bileşene dönüştürülebilir. Köpük ilk olarak otomotiv endüstrisinde popülaritesini kazandı ve şimdi mobilya, oyuncak, sörf tahtaları, tıbbi cihazlar dahil olmak üzere çok sayıda uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Poliüretan köpük özellikleri, onu çeşitli uygulamalarda kullanmanıza izin verir. Bunlardan bazıları şunlardır: Yalıtım, sızdırmazlık, paketleme, filtreler, giysiler ve tıbbi uygulamalar. Poliüretan köpüğün açık hücre yapısı, bu ürünü özellikle ısı yalıtım uygulamalarında kullanışlı kılmaktadır. Siz de en uygun olanlar için doğru poliüretan köpük çeşidini seçerek kaliteli işçilik ile ilgili hizmetler alabilirsiniz.

Otomotiv

Poliüretanlar otomobillerin tamamında kullanılmaktadır. Araba koltuklarını konforlu hale getiren köpüğün yanı sıra tamponlar, iç “başlık” tavan bölümleri, araba gövdesi, rüzgarlıklar, kapı ve pencerelerin tamamında poliüretan kullanılmaktadır. Poliüretan köpükler ağırlık azaltma bakımından ciddi bir tasarruf sağlarlar. Ağırlık azaltıldığında da otomobillerin yakıt kullanımı iyice aza düşer.

Kompozit Ahşap

Poliüretan köpük ve malzemeler, kompozit ahşap gibi pek çok farklı içeriğe sahip malzemelerde sıklıkla tercihe edilen hafif ürünlerdir. Poliüretan içerikli bağlayıcılar, kompozit ahşap eşyalarda, organik malzemelerden türetilen yonga levha türevi malzemelerin birbirine yapışıp tutunmasını da sağlarlar. Bu da eşyalardaki dayanımı arttırır ve hafiflik kazandırır.

Elektronik Eşyalar

Genellikle “saksılama bileşikleri” olarak anılan köpüksüz poliüretanlar, elektrik ve elektronik endüstrilerinde kırılgan, basınca duyarlı, mikroelektronik bileşenleri, su altı kablolarını ve baskılı devre kartlarını sarmak, yalıtmak ve yalıtmak için sıklıkla kullanılır.

Döşemeler ve Kaplamalar

Poliüretanlar ister köpük altlık olarak ister üstte kaplama olarak her gün üzerinde yürüdüğümüz zeminleri daha dayanıklı, bakımı kolay ve estetik açıdan daha hoş hale getirebilir. Evlerde veya iş yerlerinde çoğunlukla halı altlığı olarak esnek poliüretan köpüğün kullanılması, halının ömrünü ciddi anlamda arttırır, görünümünü korur, ek konfor ve destek sağlar. Bunu yaparken de gürültünün de azaltılmasında etkilidir.

Poliüretan köpük malzemeleri ahşap ve parke gibi zeminleri kaplamak için de tercih edilebilir. Bu koruyucu kaplama, solvent bazlı çözücülerin yanı sıra aşındırıcılara da dayanım sağlar. Poliüretan kaplama ile yeni bir ahşap, parke veya beton zemin daha iyi ve daha uzun süre aşınırken, eski bir zemin tekrar yeni görünmesi için yeniden cilalanabilir.

Mobilya Sektörü

Mobilya sektöründe sıklıkla esnek poliüretan köpük malzemeleri tercih edilir. Ev mobilya ürünleri, yatak takımı ve halı altlığı gibi ev döşemelerinde kullanılan en popüler malzemelerden biridir.

sıkma poliüretan köpük

sıkma poliüretan köpük

Poliüretan Köpük Uygulama Yöntemleri

Poliüretan köpük çok etkili bir ısı yalıtımıdır, bu nedenle binaların enerji verimliliğini artırmak esastır . Püskürtme veya enjeksiyonla yerinde uygulanması ister yeni inşaatta ister rehabilitasyonda olsun, her tür ihtiyaca ve yapı elemanına uyum sağlayan çok yönlü çözümler sağlar.

Püskürtme poliüretanın doğru bir şekilde uygulanabilmesi için bilgi kadar minimum şartlara da sahip olunması gerekmektedir. Profesyonel bir sonuca ve kurulumdan maksimum performansa ulaşmanın tek yolu budur. Aynı durum poliüretan enjeksiyon için de geçerlidir .

Püskürtülmüş Poliüretan Köpük

Püskürtme poliüretan ile rijit poliüretan köpük yerinde püskürtülerek uygulanır. İki bileşen (poliol ve izosiyanat), elde edilen karışımın yapıştığı alt-tabaka üzerine eş zamanlı olarak püskürtülür.  Bu amaçla, belirli iklim koşullarında uygulanması gereken köpüğü püskürtmek için ekipmanlar kullanılır. Ortam sıcaklığı en az 5º C ve 40º C’den fazla olmamalıdır. Ayrıca, yüzeyin maksimum nemi gözenekli ise maksimum %20 değilse tamamen kuru olmalıdır, ortam nemi ise sıfır olmalıdır. Aynı şekilde, 30 km/s’in üzerinde rüzgâr olmaması gerekir. Makinelerin buna göre ayarlanması, yüzeyin iyi temizlenmesi ve üretici firma tarafından belirtilen iklim koşullarına uyulması başarılı bir montaj için şarttır. Püskürtülen sürekli poliüretan katmanın minimum kalınlığı ile maksimum yalıtım kapasitesinin elde edildiğini akılda tutmak önemlidir.

Enjekte Poliüretan Köpük

Buna karşılık, enjekte edilen poliüretan köpük, iki bileşenin bir tankta karıştırılması ve ardından tüm boşlukları doldurarak genişlemesini istediğimiz boşluğa enjekte edilmesiyle elde edilir . Enjekte edilen poliüretan köpüğü uygulamadan önce uygulama yapılacak duvar veya tavandaki çatlakların ve rutubetin tespit edilmesi gerekir . Bu arızalar giderildikten sonra elektrik tesisatının nereye gittiğinin kontrol edilmesi ve boşlukların kapatılması gerekir. Kurulumun etkili olabilmesi için yalıtkanın genleşmesi için minimum 5 cm boşluk bırakmalıyız. Alt tabakanın ve ortamın minimum sıcaklığı 5º C olmalıdır, ikincisi asla 40º C’yi geçmez. Ortamdaki nemin %85’ten yüksek olması da tavsiye edilmez, bu oran gözenekli bir alt tabaka ile çalışıyorsak %20’ye ulaşamaz.

Poliüretan köpüğün bu uygulamaları, çok yönlülüğü nedeniyle, yalıtım sistemi olmayan hem yeni hem de mevcut binalar için uyumludur. Bu nedenle poliüretan enjeksiyon, cephe ve duvarların ısı yalıtımında, ayrıca su yalıtımında ve çatlakların çözülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Projeksiyonlu poliüretan ise enjeksiyonu yapacak hava odası veya boşluğu olmayan çatılarda, tavanlarda ve cephelerde kullanılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi