trtrtr

Poliüretan Tekstürlü Zemin Kaplama

03.06.2024
53
Poliüretan Tekstürlü Zemin Kaplama

Poliüretan Tekstürlü Zemin Kaplama Nedir?

Poliüretan tekstürlü zemin kaplama işlemleri ile aşınma ve çizilmeye maruz kalmış zeminler yenilenmektedir. Eskisinden daha sağlıklı ve kullanışlı bir zemin kaplama için yapısında poliüretan tekstür yer alan malzemeler kullanılmaktadır.

Poliüretan zemin kaplama malzemeleri aracılığı ile kaliteli ve sağlam zeminlere kavuşmak mümkün! Günümüzde pek çok alana uygulanan zemin kaplamalar, içeriğindeki yapı maddesi ile şekil almaktadır. Bu yapı maddesine renklendirici ve sertleştirici gibi maddeler de eklenerek dekorasyona uygun bir zemin elde edilmektedir.

Çeşitli kalınlıkta ayarlanabilen poliüretanlar çimento esaslı zeminlere uygulanarak daha estetik, kaydırmaz ve sağlıklı bir zemin yüzeyi hazırlanmaktadır. Pek çok dış etkene karşı dayanıklı olması sebebiyle uzun süreli kullanım olanağı sunmaktadır. Bu nedenledir ki oldukça geniş bir kullanım alanı çeşitliliğine sahip bir ürün olarak diğer zemin kaplamalardan ayrılmaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Poliüretan tekstürlü zemin kaplama ürünlerinin uygulanması için zemin yüzeylerinin bir ön hazırlığı yapılmalıdır. Pürüzsüz ve temiz bir alana uygulanacak olan poliüretan maddesinin daha verimli bir şekilde zemine yapışması sağlanmaktadır.

Zemin kaplama işlemleri öncesinde yapılan hazırlığın önemli olmasındaki en dikkat çeken neden ise şudur: Kaplama sonrası hava kabarcıklarının oluşması, su geçirecek alanın artması, tabanın toz biriktirmesi, nemden etkilenmesi ve kullanımda güçlük yaratması gibi olumsuz durumların önüne geçilmesidir.

İstenilen renk ve kalınlıktaki poliüretan için ilk olarak astar kat atılarak 24 saatin sonunda zemin en verimli hale getirilir. Ardından ara kat poliüretan maddesi ile kaplama yapılarak yeniden 24 saat beklenir. Son işlem olarak ise poliüretan zemin kaplama yapılarak uygulama tamamlanmaktadır.

Poliüretan Tekstürlü Zemin Kaplama İçin Dikkat Edilecekler

Kaplama işlemlerini uygularken mala ve benzeri yapı malzemelerini kullanmak gerekmektedir. Böylelikle zeminin her yerinde aynı kalınlıkta bir poliüretan olacaktır. Bu zemin kaplama işlemi esnasında toz parçaları, yağ ve nem olmamalıdır. Aksi taktirde zemin düz, pürüzsüz olmayacaktır ve kabarcık dolu olacaktır. Uygulama işlemi tamamlanmış olan zemin kaplamadaki hava kabarcıklarını çıkarmak için kirpi rulo kullanılmalıdır.

Kirpi rulo aracılığı ile zemin yüzeyindeki hava kabarcıkları özenle çıkarılır. Böylelikle zemin düz ve pürüzsüz olarak kullanıma hazırlanır. Bunun yanında poliüretan maddesi uygulanan zeminin her aşamasında 24 saat beklemek önemlidir. 24 saat beklemeden yeni bir poliüretan katı uygulamak zemin yapısını bozacaktır ve kullanışsız bir zemin meydana gelecektir.

Poliüretan Zemin Kaplama Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Poliüretan tekstürlü zemin kaplama kullanımı ile birçok ev ve iş yeri işlevsel olarak fayda görmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Uzun ömürlü olması nedeniyle bütçe dostudur.
 • Kimyasal ve sıvılara karşı dayanıklıdır.
 • Nem, rutubet ve küflenme yapmamaktadır.
 • Poliüretan zemin boyası ile tasarım yapılabilmektedir.
 • Dekoratif bir üründür.
 • Anti – bakteriyel ve temizliğe uygun yüzeye sahiptir.
 • Solvent içermemektedir ve doğa dostudur.
 • Kaymaz özelliktedir.
 • İzolasyon görevi görmektedir.
 • Orta kuvvetteki ağırlıklara, çizilme ve aşınmalara karşı dayanıklıdır.

Poliüretan Tekstürlü Kaplama Kullanım Alanları

Kullanım alanı son derece geniş olan bu zemin kaplama ürünü ile mekân ve iş yerlerinin dekorasyonunda değişiklik yapılabilmektedir. Bu sayede çokça tercih edilmektedir. Öyle ki poliüretan araç kaplama gibi farklı yerlerde de kullanılabilmektedir. Poliüretan zemin kaplama kullanım alanları;

 • Gıda üretim ve tesisleri
 • Endüstriyel mutfak ve benzeri alanlar
 • Soğuk hava depoları
 • Spor tesisleri
 • Açık ve kapalı spor alanları
 • Otopark ve garajlar
 • Sanat galeri yerleri
 • Hastane, otel, ofis ve restoranlar
 • Laboratuvar ve kimyasal üretim alanları

Poliüretan Zemin Kaplama M2 Fiyatları Nedir?

Poliüretan tekstürlü zemin kaplama fiyatları uygulama yapılacak alanın metrekare hesabı ile belirlenmektedir. Poliüretan zemin kaplama Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça sık tercih edilen ve malzeme açısından kaliteli ürünler kullanılmaktadır.

Usta eller tarafından teknik bilgiler ışığında zeminlere uygulanan poliüretan maddesinin m2 bazında kaç kg harcanacağı hesabı yapılmaktadır. Bu hesaplama zemin kaplamanın kalınlığı ve kaplama uygulanıncaya değin yapılacak olan düzenlemeleri de kapsamaktadır. Poliüretan zemin kaplama fiyat listesi ham madde ve malzeme kalitesine göre güncellenmektedir.

Referanslar eşliğinde firmamız tarafından yapılan zemin kaplama işlemlerini görebilir ve detaylar hakkında iletişim kanallarımızı kullanarak bizlerden bilgi alabilirsiniz. Poliüretan kaplama fiyat ve zemin kaplama örnekleri için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi