trtrtr

Su İzolasyonu

30.05.2023
1.459
Su İzolasyonu

Su İzolasyon Uygulaması Ve Özellikleri

Su, insan için hayat kaynağıdır ve tesisat sistemi ile binalara ulaştırılır. Ayrıca olumsuz havanın etkisi de binalar için su izolasyon sorunu oluşturur. Suyun bina içerisine veya iç elemanlara ulaşması durumunda binada çökme ve deformasyon meydana gelir. Bu durumda binanın hasar görmesi içten bile değildir.

Ev içerisinde banyo ve WC gibi ıslak zeminde de su sızıntısı meydana gelebiliyor. Bu gibi yerlerde de izolasyon binanın iç elemanlarını korur ve binanın hasar görmesini engeller. İzolasyonda iç mekan ve dış mekan etkenleri farklı farklıdır. İç mekanda genellikle su tesisat kaçakları, dış cephede ise genellikle yağmur ve kar gibi etkenler etkilidir.

Su İzolasyon Avantajları Nelerdir?

Suyun etkisi binalar için yıkıcı özelliklere sahiptir. Binanın yıkıcı özelliğinin en önemli nedeni ise gerekli izolasyonun yapılmamasıdır. Binanın temeline yağmur ve kar sularının inmemesi için temel kısmında poliüretan su izolasyon uygulaması yapılmalıdır. Dış cepheden içeri su girmemesi için de, özellikle yan kısımlardaki sıvasız bölümün izole edilmesi gerekir.

Teras, çatı, bodrum ve benzeri bütün mekanlarda su sızıntısının oluşturduğu yıkım hafife alınmamalıdır. Su sızıntıları nedeniyle sağlamlığını yitiren binalar depremde kolay bir şekilde yıkılmaktadır. Binaların kullanım kalitesinin artırılması özel izolasyon ile mümkündür.

Nem rutubet oluşumunda etkilidir ve rutubetin oluşması ile birlikte koku meydana gelir. Bu koku üst solunum yolu için zararlıdır ve insan sağlığını olumsuz etkiler. İzolasyon çürük ve rutubet kokusunu engelleyen bir uygulamadır.

Su İzolasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

İzolasyonda ilk kural işin ehli olmaktır ve işin uzmanı olan kişiler tercih edilmelidir. Ustalar yerinde yaptıkları inceleme sonunda su izolasyon yöntemi için özel program oluşturur. Öncelikle uygulama alanı gezilir ve özel bir program oluşturulur. Zemin incelenir ve zeminin yumuşaklığı veya sertliği test edilir. Dökülen veya kırılan zeminin öncelikle onarılması gerekir.

Zemin düzleştirme ve onarma işlemi sonrasında tesviye işlemi yapılır ve uygulamaya hazır hale getirilir. Gerekirse ustalar zeminin uygun olması için şap atar ve uygulamanın daha kaliteli olması için ön hazırlık işlemi gerçekleştirir.

Zeminin hazırlanmasının ardından özel püskürtme makineleriyle zemin kaplanır. Poliüretan malzemenin su, hava ve ses izolasyon özelliği sayesinde kaplama başarılı sonuç verir.

Su İzolasyon Uygulaması Kullanım Alanları Nelerdir?

Suyun olduğu her yerde her zaman için yalıtım gerekir. Havuzlarda, hamamlarda, banyoda, çatıda, bodrum katlarda, otoparklarda, terasta, balkonda ve benzeri birçok yerde su izolasyon uygulaması gereklidir. Özellikle yağmur ve kar gibi hava koşullarının etkilediği balkon, teras ve çatı gibi yerler için özel poliüretan nem izolasyonunda maksimum sonuç vermektedir.

İzolasyonda önemli bir role sahip olan poliüretanın su geçirmez özelliği dikkat çekmektedir. Bu madde çabuk kurur ve kuruduğunda mukavemeti artar. Bu özelliği nedeniyle zemin kaplama işleminde her hangi bir sorunla karşılaşmaz. Kırılma veya benzeri sorunlar oluşmaz ve renklendirilebilir özelliklere sahiptir.

Kırsal kesimde de bina nem izolasyonu konusu önemlidir. Bina temeli, çatılar, bodrum katları, ahırlar, kümesler ve benzeri yerler kırsal kesimde de su izolasyon işlemine ihtiyaç duyar. Sel ve benzeri etkenlere karşı kırsal kesimde izolasyonun önemi artmaktadır.

Su İzolasyonu Fiyatlandırma İşlemi

Yüzeysel yapılan izolasyonlarda yüzeyin genişliği önemlidir ve yüzeyin metrekare genişliği fiyatı doğrudan etkiler. Su izolasyon işleminde fiyatı doğrudan etkileyen konular şunlardır:

  • Uygulama alanının metrekare miktarı önemlidir. Metrekare ne kadar fazla olursa izolasyon işlemi de bu artışa paralel olarak artar. Metrekare birim fiyatı ile uygulama alanının metrekare genişliği çarpıldığı zaman fiyat ortaya çıkmaktadır.
  • Kullanılan malzemenin özellikleri ve gerekli malzemeler fiyat listesine eklenir. Fiyatlandırma işleminde işçilik ve malzeme etkilidir.
  • Nakliye ve işçilik giderlerinin yanı sıra artı masraflar da fiyatı etkileyen unsurlar içerisinde yer alır.
  • Zeminin yapısı ve zemin tesviye masrafları da bu sektörde önemlidir. Bozuk zeminli bir yerin su izolasyon işlemi, düz zemine nazaran biraz daha masraflıdır. Özellikle zeminin düzleştirilmesi bu kategoride önem arz etmektedir.
  • Uygulama alanının genel özellikleri gibi etkenler fiyatı doğrudan etkiler.

Piyasada fiyatların yükselmesi durumunda fiyatlar bu artışa paralel olarak artmaktadır.

Su İzolasyonu Pratik Çözüm

İzolasyonla ilgili en önemli konulardan biri pratik özelliklerdir. Ekonomik olmasının yanı sıra maksimum su izolasyon özelliğinin sağlaması da bu kategoride önemlidir. İzolasyonda kullanılan poliüretan maddenin dayanıklı olması ve gözle görülmeyen çatlakları başarılı bir şekilde doldurması kalitesini artırmaktadır.

İzolasyonda poliüretan maddenin diğer bir pratik özelliği çabuk kurumasıdır. Uygulama işlemi diğer yöntemlere nazaran oldukça pratiktir. Tek bir işçi bütün çatının yalıtımını kısa sürede bitirebilir. Vidalama veya benzeri işlemlere gerek kalmadan hızlı bir şekilde izolasyon gerçekleştirilir.

İzolasyonda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise dayanıklılıktır. Yağmur, dolu ve kar gibi olumsuz hava koşullarının oluşturduğu etkiye karşı uygulama oldukça dayanıklıdır. Her hangi bir kırılma olmaz veya deformasyon meydana gelmez.

Dört mevsim dayanıklı olan izolasyonun diğer özelliği ise güneşi sıcağına ve ani hava değişikliğinin oluşturduğu mekanik kırılmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Havanın değişken olması ve buna bağlı olarak kırılmaların meydana gelmesi uygulamanın kalitesini düşürür. Su izolasyon uygulamasında ise kırılma veya benzeri sorunlar meydana gelmez. Uzun süre sağlamlığını korur ve suyu başarılı bir şekilde izole eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi