trtrtr
İsg Yol Çizgileri

İSG Yol Çizgileri Nedir?

İSG yol çizgileri çoğunlukla fabrikalarda uygulanan bir yönetmelik durumudur. İSG açılımına baktığımızda İş Sağlığı ve Güvenliği yöntemleri olduğu görülmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere iş ve işçilerin sağlığı, güvenliği sağlanarak diğer olumsuz durumların giderilmesi çalışılmaktadır.

Fabrika gibi yoğun iş gücünün olduğu ve sistematik bir çalışma sisteminin olduğu alanlarda iş bölümlerinin ayrılması gerekmektedir. İş bölümlerini duvar ya da benzeri bir yapı ürünü ile ayırmak maliyet yapmaya ve alan kısıtlamasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda zemin yüzeyine tıpkı bir bandı andıran çizgiler işlenmektedir.

Zemin yüzeylerindeki çizgilere İSG yol çizgisi denilmektedir. Bu çizgiler çeşitli aşınma ve kimyasal maddelere karşı dirençli olarak hazırlanmaktadır. Bunun için özel karışım boya yapılması gerekmektedir. Bu işlem için ise en uygun boya türü de epoksi boya çeşitleridir.

İSG Yol Çizgileri Ne İşe Yarar?

Yol çizgileri özellikle fabrika gibi ayak trafiğinin ve makine, araç, forklift gibi hareketli nesnelerin belirli alan içerisinde ilerlemesini sağlamaktadır. İş yerindeki düzen ile birlikte kişilerin can güvenliği korunur. Aynı zamanda makine ve araçların da hasar görmesi engellenmektedir.

Fabrika içerisinde bölümlere ayrılmış kısımlarda çalışan kişilerin sınırlandırılmış alanda kalması, sadece bu alandaki sorumluluklarını yerine getirmesi durumlarında yol çizgileri işe yaramaktadır. Bunun yanında kişilerin farklı alanlara geçmesini uyaran çizgiler sayesinde yanlış bulundukları konumun farkına varmaları sağlanır.

İSG çizgileri olmaz ise eğer bazı ciddi ölçüde bazı sorunlar yaşanabilir. Kendi çalışma alanı dışında başka bir alanda çalışan işçinin olası iş güvenliği tehlikesi durumunda yetkili kişi sorumluluğu durumu ortaya çıkmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği ihmali yaşanmaktadır.

İSG Yol Çizgilerinde Neden Epoksi Boya Kullanılır?

İSG yol çizgileri kullanımının sunduğu avantajlar ile iş düzeni ve işçi çalışma konforu sağlanabilmektedir. Bu avantajların sürekli olması ve uygulanan çizgilerin uzun ömürlü olması için seçilen zemin boya türünün de önemi bulunmaktadır. Epoksi zemin boyası bu konuda doğru bir tercih olmaktadır.

Epoksi, yapısı gereği pek çok darbe ve aşınmaya karşı dirençli bir boya türüdür. Ayrıca bu boya türü kimyasal maddelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Sıvı geçirmez, nem tutmaz ve zemin temizliğinde engel teşkil etmeyecek yapıdadır.

Epoksinin farklı renk ve yapıda hazırlanabiliyor oluşu kişilere çeşitlilik sunmaktadır. Küçük işletmelerden büyük fabrikalara kadar bu çizgiler geliştirilebilmektedir. Renklendirilmiş epoksi boya ile uygulanan çizgiler sayesinde zeminler alanlara rahatlıkla ayrılabilmektedir.

İş Güvenliği Yol Çizgisi Anlamları Nelerdir?

İSG yol çizgileri, bizlere yol gösterici niteliktedirler. Kimi alanlarda levha kullanımı tehlikeli olabilmektedir. Bu tehlikeye bir çözüm olarak da epoksi boya ile zemin yüzeyine levhalar yapmak olmuştur.

Acil çıkış kapısı, depo alanı, km hızı, ağır iş makinesi alanı, yaya yürüyüş alanı ve çeşitli makine alanlarını temsil eden simgeler ile zeminlere boyamalar yapılmaktadır. Bu uyarı çizgilerinin zemin yüzeyinde yer alması fabrika işleyişi açısından önemlidir. Bilinçli bir şekilde fabrika içerisinde yürümek, iş yapmak ya da fabrikaya gelen ziyaretçileri olumsuz durumlardan korumak adına bu gibi çizgi işlemleri uygulanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi