trtrtr

Forklift Yolu Çizgileri Nedir?

Forklift Yolu Çizgileri Nedir?

Forklift Yolu Çizgileri Nedir?

Forklift yolu çizgileri doğrultusunda iş kazaları ve benzeri durumların önlenmesi hedeflenmektedir. Forklift, fabrika içerisinde sürekli olarak hareket eden ve kimi zaman yük taşıyan araçlardır. Bu araçların fabrika iç ve dış sahalarında belirli alanlarda ilerlemesi önerilmektedir.

Araçların belirli alana tabii tutulması için de forklift çizgilerinin zemin yüzeylerine uygulanması gerekmektedir. Uygulanan bu çizgilerin yardımıyla da iş trafiği ve araç trafiği düzene girmiş olacaktır. Aynı zamanda olası kaza durumlarının da önüne geçilmiş olunacaktır.

Fabrika çalışanlarının ve ziyaretçilerinin zemin çizgilerini takip ederek ve anlamlarını bilerek gezinti yapması gerekmektedir. Zemin yüzeyinde yer alan her bir sembolün ve hatta çizginin ayrı anlamları bulunmaktadır. Bu sayede kişiler nerede, ne zaman ve ne şekilde yürüyeceklerini bilmektedirler. Ayrıca bu durum forklift kullanıcıları için de geçerlidir.

Forklift Yolu Çizgileri Kullanımındaki Faydalar Nelerdir?

Forklift yolu çizgileri hem yayalara hem de forklift gibi çeşitli araç kullanan kişilere yol gösterici olmaktadır. Yayalar yürüyüş yapacakları sınırlı alanı bilerek konforlu bir şekilde fabrika gezintilerini ve işlerini gerçekleştirmektedirler.

Forklift ve diğer benzeri iş makineleri / araçları fabrika içerisinde aktif bir şekilde rol üstlenmektedir. Fabrika iç ve dış sahasında forklift gibi araçlar işçiler tarafından kullanılmaktadır. Kullanılan bu araçların iş güvenliği ve iş akışı için belirlenmiş bir güzergahı olmak zorundadır.

Bir forklift aracının hem iç hem de dış sahada ilerleyeceği güzergahı bulunur. Öyle ki bu güzergâh çeşitli hız sınırlarına dahi tabii tutulan bir güzergahtır. Gidiş ve gelişi düzenlenmiş, yaya geçitlerine fırsat tanınmış, hız oranına ve yük ağırlığına dikkat edilmiş olması sayesinde bazı olumsuz durumların önüne geçilmektedir.

Forklift Çizgileri ve Avantajları

Forklift yolu çizgileri sayesinde bazı avantajlar da beraberinde gelmektedir. Bu çizgilerin dış etmenlerden etkilenmeden uzun süre kullanılması maliyet açısından önem teşkil etmektedir. Tam da bu nedenledir ki epoksi boya ile forklift çizgileri tasarlanmaktadır.

Forklift çizgileri ile sürücüler gideceği alanı bilir. Zemin yüzeyinde yer alan yönergeleri gören sürücüler bu yönergelere uyarak olası kazaları engellemektedir. Bu yönergeler ise çoğunlukla acil çıkış, yaya geçidi ve hız kontrolü üzerinedir.

Forkliftlerin arıza ve benzeri durumlarında acil çıkışı bulması çizgiler ile sağlanmaktadır. Hızlanmış bir forkliftin yaya geçidi sembolünü görmesi ile “dur” uyarısı verilmektedir. Aynı zamanda yaya geçidine yaklaşıldığını belirten hız kontrol uyarı çizgileri de zeminde yer almaktadır. Tüm bunların yanında en önemlisi de araçların belirlenmiş alan içerisinde ilerlemesidir.

Fabrika İçi ve Dışı Forklift Çizgileri Uygulaması

Forklift yolu çizgileri eşliğinde bir fabrikada karşınıza çıkabilecek engellere karşı hazırlıklı olabilmek mümkündür. Fabrika zemin yüzeyinde yer alan çizgiler ile iş güvenliğini sağlayarak çalışanlara ve fabrika ziyaretçilerine gereken hassasiyet gösterilmiş olunmaktadır.

Fabrikalar için belirlenmiş olan yönetmeliklere uygun bir şekilde bu çizgi işlemleri uygulanmaktadır. Forklift ve benzeri araçların hangi alanda ve ne şekilde çalışacağı konusundaki hususlar değerlendirilerek her bir alana uygun yönergeler zemine işlenir.

Zemin yüzeyinde epoksi boya tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise epoksi boyaların doğaya ve sağlığa zarar vermemesidir. Ayrıca epoksi boya çeşitli kimyasal ve sıvılara karşı da dayanıklı bir boya türüdür. Bu boyaya renklendirme işlemleri uygulanarak zemin yüzeyi alanlara ayrılır. Böylelikle iş trafiği düzene girmiştir. Ek olarak fabrika çalışanlarının da güvenli bir şekilde çalışması sağlanmıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi