trtrtr

Poliüretan Su Yalıtımı

31.05.2023
1.340
Poliüretan Su Yalıtımı

Poliüretan Su Yalıtımı

Su yalıtımı en temel tanımı ile binaların içerisine su girmesini önlemek için yapılan uygulamalardır. Su yalıtımı, bina içindeki nemi ve rutubeti azaltarak eve verebilecekleri zararı önleyecektir. Su geçirmezlik yani kısaca su yalıtımı, nem geçirmezlik ile karıştırılmamalıdır, ancak birçok kişi genellikle terimleri birbirinin yerine kullanacaktır. Su yalıtımı, su ve nemin binaya girmesini engellerken, nem yalıtımı size yalnızca sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan buhara karşı bir bariyer sağlayacaktır.

Evinizi suyun verebileceği zararlara karşı kapsamlı bir şekilde korumak istiyorsanız, ikisi arasındaki farkı doğru bir şekilde anlamanız gerekir. Daha iyi bir gelecek ve yaşam koşulları için yapıların su yalıtımı ve korunması ihtiyacı, yeni yeniliklere ve sıvı membranlar olarak adlandırılan yüksek teknoloji ürünü sentetik poliüretan polimerlerin kullanımına yol açmıştır.

Her türlü su yalıtımının ana hedefi, çeşitli amaçlar için inşa edilmiş veya hazır yapıları nem ve su girişinden korumaktır. Su yalıtımı sayesinde inşaat projelerinin güvenilirliği artar ve bu da yukarıdaki faktörlerden zarar gören kamu binalarının ve konut binalarının restorasyonu veya onarımında tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Poliüretan su yalıtımı malzemeleri, özellikle eksiz sistemlerin istendiği durumlarda belirleyici avantajlar sunan sıvı uygulamalı sistemlerdir; yapısal veya estetik olarak ve havalandırma çıkışları veya ters dönüşlerle geometrik olarak karmaşık bağlantılar için. Bu sistemler, en karmaşık çıkıntılarda bile sızdırmazlık sağlarken, uzun süreli esnekliğe sahip dikişsiz membranlar elde etmek için sertleşir.

poliüretan su yalıtımı

poliüretan su yalıtımı

Poliüretan su yalıtım membranı Avantajları;

Poliüretan su yalıtımı membranları, en karmaşık çıkıntılarda bile sızdırmazlık sağlarken, uzun süreli esnekliğe sahip eksiz membranlar sağlar. Avantajları da şu şekilde sıralanabilir;

 • Kolay ve hızlı kurularak fazla vakit kaybının önüne geçer, bu sayede işleriniz aksamadan su yalıtımı yapabilirsiniz.
 • Dikişsiz bitiş sağlayarak kötü bir görünümün oluşmasını da engeller
 • Uzun süreli dayanıklılık ve aşınmaya dirençli oluşu ile senelerce suyun yalıtılması için ideal ürünlerdir.
 • UV ve hava koşullarına dayanıklıdır. Güneş gördüğü yerlerde solma veya çatlama gibi bir durum söz konusu olmaz.
 • Alkali temizleyicilere, akü asidine ve yakıtlara karşı dayanıklıdır. Olası bir durumda yapısının bozulmaması bu sayede dayanıklılık kavramını da geliştirir.
 • Hafif güverte ve çatılarda önemli bir yük artışı sağlamaz.
 • Donma sıcaklığına karşı dirençlidir ve düşük sıcaklıklarda tepkime vermemesi ile dayanıklılığı kanıtlanmıştır.
 • Güçlü yapışma özelliği ile profesyonelce uygulanır ve sağlam bir kalıcılığa sahiptir.
 • Kolay ve hızlı kurulum ile vakitten tasarruf sağlar.
 • Kusursuz ve estetik görünüm ile ev ve iş yerlerinin dekorasyonuna uygundur.
 • Korozyona karşı direnç göstermesi ile asitlerden ve yağmur suyundan etkilenmez.
 • Sızdırmazlık özelliği yüksek olduğu için tam bir su yalıtımı sağlar.

Poliüretan Su Yalıtım Membranının Uygulama Şekli

Poliüretan su yalıtımı membranları, durgun suya karşı yüksek direnç gösterir, bu nedenle özellikle eğimleri iyi olmayan düz çatılarda kullanılabilir. Zor sızdırmazlık noktalarına (örneğin köşeler, kenarlar, çatı çıkışlı derzler vb.) basit, güvenli ve kolay bir çözüm sunar. Mükemmel mekanik mukavemete sahip, ek yeri veya ek yeri olmayan sürekli, elastik bir membran oluşturur ve her alanda da kullanılır. Uygulanırken aşağıdaki adımları takip etmek iyi uygulama için yararlı olacaktır;

 • Uygulanama yapılacak yüzey tüm kirlerden arındırılmalı ve iyice temizlenmelidir.
 • Yüzey hazırlama yatağındaki çatlaklar V kesitinde kesilerek temizlenir ve bir kısım poliüretan esaslı çatlak dolgu macunu ile doldurulur. Bu sayede sızıntı olabilecek yerler engellenmiş olur.
 • Alkali durumlar giderilerek yüzey nötralize edilmelidir. Bu sayede poliüretan su yalıtımı için tepkimeye girmeyen sağlam bir yüzey hazırlanır.
 • Yapıştırıcı kaplama görevi görmesi için önce yüzeye iki komponentli poliüretan astar kat uygulanır.
 • Astar kat, Üretici spesifikasyonuna göre oranlarda karıştırılır.
 • Hazırlanan yatak üzerine bu astar tek kat olarak fırça ile adezyon katı olarak sürülür. Astarın en az 8 saat kuruması beklendikten sonra arka arkaya PU son katlar uygulanır.
 • En az 8 saat kuruması beklenmelidir. İyi bir kaplamanın temeli kurumanın çok iyi olmasıdır.
 • Uygun ekipmanla 2 kat uygulayabilirsiniz. İlk kat astarlamadan 2-3 saat sonra uygulanır. İkinci kat hava şartlarına bağlı olarak 8-24 saat sonra çapraz olarak uygulanmalıdır.
 • Nihai Poliüretan kaplama, bir mikron temiz kum tabakası serpilir. Bu sayede artık kalan malzemeler temizlenebilir.

Poliüretan Su Yalıtımı Uygulama Alanları

Poliüretan kaplama teknolojisi, çok yönlülüğü ve aşırı sıcaklıklara ve kimyasallara karşı toleransı nedeniyle inşaat sektöründe köklü bir geçmişe sahiptir. Mükemmel hava koşullarına dayanıklı özellikleri, sıvı su yalıtım sistemlerinin yanı sıra uçaklardan yapısal panellere kadar ürünlerde kullanılan yapıştırıcılar için mükemmel bir seçim haline getirmiştir.

Poliüretan su yalıtımı sistemleri, genellikle tamamen eksiz ve derzsiz bir su geçirmez kaplama oluşturmak için kürlenen soğuk uygulamalı tek bileşenli çatı kaplama sistemleridir. Sistem nemle tetiklenir ve uygulandığında kürleşmek için havadaki nemle reaksiyona girer. Bunlar, bir taban kaplaması, kaplamayı güçlendirmek için gömülü bir cam elyaf mat katmanı ve bir veya daha fazla üst kaplama katmanından oluşan büyük ölçüde çok katmanlı sistemlerdir. PU zaten kendi başına çok sağlam bir malzemedir, ancak takviye tabakası, kaplamanın dayanıklı ve uzun ömürlü bir su geçirmezlik çözümü sunmasını sağlar.

Nemle tetiklenen poliüretan ürünlerini daha soğuk ve daha yağışlı havalarda uygun şekilde depolamak önemlidir. Ürünlerin kullanılmadığı zamanlarda, özellikle geceleri uygun şekilde saklanması için zaman ayrılmalıdır. Ürünler kuru bir yerde üstü kapalı tutulmalı ve donma ve nemden uzak kalmaları için doğru bir şekilde kapatılmalıdır. Ürünleri dış etkenlere maruz bırakmayın. Ürünler çatıda depolanacaksa, soğuk çatı güvertesi yerine yalıtımlı alanda depolanmalıdır.

Ürünler 5°C veya üzerinde saklanmalıdır, ancak kullanımdan önce sıcak tutulursa en iyi şekilde çalışır. Nakliye sırasında ürünün makul bir sıcaklıkta tutulması, ürünün kullanıma hazır olarak ulaşmasını sağlamak kadar önemlidir.

poliüretan su izolasyon malzemesi

poliüretan su izolasyon malzemesi

Su Yalıtımının Önemi Nedir?

Nem bir yapıyı istila edebileceğinden ve mal sahibi için sayısız tehlike ve sorun yaratabileceğinden, su geçirmezlik özellikle yüksek nem olasılığına sahip alanlarda çok önemlidir. Su yalıtımı, bina bakımında önemli bir adımdır. Su geçirmezlik için zaman ayırmanız, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. Bir bina yöneticisi olarak, yapılarınızı mümkün olan en iyi durumda tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. emin atıkları ve diğer armatürler gibi zemin penetrasyonlarının su yalıtımının devamlılığının bozulmaması ve yüzey altı drenajının (membran üstü) sağlanması için son derece dikkatli bir şekilde karşılanması gerekir. Özel olarak tasarlanmış drenaj sistemlerine su yalıtımının uygulanması, su geçirmez membranın drenaja bütünlüğünü önemli ölçüde artırabilir.

Sadece yapınızın dışını değil, bazı durumlarda içini de su geçirmez hale getirmeyi düşünmelisiniz. Yeni bir inşaata başlarken veya yeni apartman daireleri, evler vb. inşa ederken, beton zeminlere nem bariyeri uygulamayı düşünün. Bunu yapmak, sızıntıyı veya gelecekteki diğer sorunları önleyebilir. Bodrumlarınız varsa, içeriden nem bariyeri uygulamak iyi bir fikirdir, çünkü zeminden gelen nem duvarlara sızabilir ve küf oluşturabilir. Bunun için sizler de poliüretan su yalıtımı ile ilgili en kaliteli hizmetleri tercih ederek her türlü kötü oluşumları ve su sızdırma durumlarını engelleyebilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi