trtrtr

Yaya ve Forklift Yolu Çizgileri Nedir?

Yaya ve Forklift Yolu Çizgileri Nedir?

Yaya ve Forklift Yolu Çizgileri Nedir?

Yaya ve forklift yolu çizgileri, gerekli yönetmelikler doğrultusunda ayarlanan ve zemin yüzeyine uygulanan işlemlerdir. Bu çizgilerin zemine uygulanmasında belirlenmiş kurallar bulunmaktadır. Kurallar çoğunlukla iş ve işçinin güvenliği ile ilgilidir.

Bir işe yerinde ve özellikle bu iş yeri fabrika gibi büyük bir alanda ise zemin yüzeyinde kişileri uyaracak nitelikte bazı yönergeler bulunmalıdır. Fabrika alanlarında çalışan kişiler ve kullandıkları araçlar için belirlenmiş bölümler yer almaktadır. Kişiler kendine ayrılan yaya çizgisi bölümünden gezinti yapabilmektedirler. Bunun yanında forklift ve benzeri araçlar da yine kendine ayrılan bölümlerde ilerlemektedirler.

Yaya ve forklift gibi araçlar için çizilen çizgilerin yanı sıra bazı uyarı levhaları zemine işlenmektedir. Bu uyarılar sayesinde işçinin güvenliği sağlanarak olası kazaların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Forklift ve diğer araçların belirlenmiş alanlarda ilerlemesinde de bazı detaylar de yer almaktadır. Km hızları, park etme yasakları ve araca yük bindirme ya da bindirmeme uyarı yönergeleri bulunmaktadır.

Fabrika İçi Yol Çizgileri Standartları Yönetmeliği Ne Şekildedir?

Yaya ve forklift yolu çizgileri eşliğinde fabrika iç sahasında trafik düzene girmektedir. Fabrikada çalışan kişiler de işlerini verimli bir şekilde işlerini halledebilmektedir. Tüm bunların yanında işçilerin sağlığı ve güvenliği korunmuş olmaktadır.

Fabrika içi yol çizgileri standartları gereği yol çizgileri dışında bazı semboller de kullanılmaktadır. Bu semboller aracılığı ile hem sürücü hem de yayalar dikkatli ve birbirine saygılı bir şekilde fabrika işleyişini sağlamaktadır.

Yaya ve forklift yolu yönetmelik belirlenmiş bazı kurallara tabiidir. Bu kurallarda fabrika yol çizgileri ve sembollerinin bulunacakları konum, bunların puntosu ve hatta rengi belirlenmiştir. Fabrika, sanayi ve üretim tesislerinde yer alan personellerin farklı alanlarda bulunmasını önleyen, burada yaşanabilecek kazaları önleyen ve personelin konforunu sağlayan yönetmelikler de bulunmaktadır.

Fabrika İçi Yürüyüş Yolu Genişliği Önemli Midir?

Yaya ve forklift yolu çizgileri kişilerin hareket alanlarını belirleyen ve yapılacak işin başka bir alana engel olmasını sağlamaktadır. Bu alanların genişliği kişilerin rahatlıkla iş yapmasında etkilidir.

Fabrika içerisinde ürün ve araçlar oldukça yer kaplamaktadır. Ayrıca araçların kalabalık içerisinde yol güzergahlarında ilerlemesi de yine yer kaplayan durumlardandır. Buna istinaden yayalar için de yürüyüş yolları tasarlanmıştır. Forkliftlerin işleyişini bozmamak adına yürüyüş yolu düzenlenerek kişiler bu yol güzergahından ilerleyebilmektedirler.

Fabrikada çalışan kişilerin rahatlıkla ilerleyebilmesi adına elbette ki yürüyüş yolu genişliği yönetmelik açısından da önemlidir. Bu genişlik ile kişiler birbirlerinin alanlarını kısıtlaman ilerleyebilir ve aynı zamanda denetim işleri de gerçekleşebilmektedir.

Yaya ve Forklift Yolu Çizgileri Avantajları Nelerdir?

Forklift yolu genişliği yönetmelik kapsamında birebir uygulandığında fabrika düzeni başta olmak üzere tasarım ve üretim alanında da oldukça fazla avantajı beraberinde getirmektedir.

Epoksi boyalar ile zemin yüzeyine çizilen çizgiler, kişilerin daha konforlu bir alanda iş güvenliğini sağlayarak iş yapmasında etkilidir. Araç ve yayaların çarpışma durumlarının önüne geçmek ve hatta fabrika içerisinde bir trafik kuralı düzenlemek sağlıklı bir iş hayatı sunacaktır. Çarpışmalar sonucunda hem personel sağlığı hem de üretilen ürünler zarara uğramış olacaktır.

Kendi yolunda yürüyen yayalar ve belirlenmiş yol çizgilerinden ilerleyen forkliftlerin birbiri ile karşılaşması engellenmiştir. Bu sayede iş yapmada aksaklıkların önüne geçilmiştir. Maliyetlerin önüne geçilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi