trtrtr

Otopark Duvarı Su Yalıtımı

02.06.2023
1.981
Otopark Duvarı Su Yalıtımı

Otopark Duvarı Su Yalıtımı

Otopark duvarı su yalıtımı oldukça büyük bir öneme sahiptir. Özellikle otopark üstü zemin bölümü çatlamalar ile sürekli karşı karşıya kalan bir alandır. Otopark üzerine kullanılan beton belirli bir zamandan sonra, bina oturması olarak bilinen oturma sonucu otopark üstü çatlama ile karşılaşılır. Bu çatlaklar da oldukça derin çatlaklar olur. Otopark üzerini en son atılacak beton atılmadan önce uygulanacak olan izolasyonun hem esnek hem de beton ağırlığına dayanıklı bir izolasyon olması gerekir. Esnek olarak belirtilip kullanılan izolasyonlar sizleri belirli bir zamandan sonra hayal kırıklığına uğratarak yeni bir masrafa neden olabilir. Bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için hem kaliteli hem de kendisini ispatlamış esnek özelliğe sahip olan izolasyonların kullanılması gerekir.

Otopark İzolasyonu

otopark izolasyonu

Otopark Üstü Kalıcı İzolasyon Nedir?

Otopark üstü su izolasyon konuda sizlere sunulan en önemli kalıcı çözüm polyurea izolasyonudur. Polyurea %400 esnek özelliğine sahip olup, sprey şeklinde uygulanan ve anında kuruyan izolasyon türüdür. Uzun ömürlü bir yapıya sahip olması nedeniyle genellikle en çok teraslarda, temel perdelerinde, çatılarda ve su depolarında kullanılan bir üründür. Gıda sertifikalıdır. Her yere uygulanabilen bir izolasyon türü olduğu için oldukça avantajlıdır.

Hem dekoratif oluşu hem de farklı renk seçeneği sayesinde gözlere hitap etmeyi başaran bu izolasyon yoğun talep görür. Bu yüzden teras izolasyon sorunu için en çok tercih edilen ve bir hayli ilgi gören bir üründür. Polyurea sayesinde kesinlikle su akıntı sorununu çözmemek  mümkün değildir. Otopark duvarı su yalıtımı uygulama için kaymaz zemin ve dekoratif bir görünüm elde edilip su izolasyon sorunlarından kurtulmanız oldukça  mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra polyurea zemin kaplaması malzemesi olarak da tercih edilip kullanılan bir üründür. Gerek su izolasyonu gerekse zemin kaplama konusunda bir hayli başarılı bir üründür. Hem otopark üstü zemin kaplaması için hem de otopark zemin kaplaması için kullanılabilecek yapıya sahip bir üründür.

Otopark üzeri su yalıtımı konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız o zaman polyurea izolasyon bu konuda sizin için bir kurtarıcı olabilir. Uygulama açısından çok basit ve rahat bir uygulaması vardır. Kırma ve dökme gibi işlemler ile hiç uğraşmadan ilk gün astar atma ikinci günde polyurea son kat uygulaması sonucu iki gün içerisinde izolasyon ısı bitmiş olur.

Kapalı Otopark Su Yalıtımı

Kapalı otopark su yalıtımı sorunu birçok yapı için büyük sıkıntı oluşturulabilir. Genellikle bu tür kapalı otoparkların üzeri bahçe, basketbol ve yürüyüş alanı olarak tercih edilip kullanılır. Bir takım su izolasyon eksikleri nedeniyle yeraltı otoparkların üzerinde yol belirleyen su birikintileri sızıntı yapmaya başlar. Otopark betonu genel olarak bina temel betonu ile tamamen bağlantılı olduğundan dolayı genel beton kısmının da zarar görmesi mümkündür.

Kapalı Otopark Duvarı Su Yalıtımı İçin Birtakım Öneriler

 • Otopark tavanına iç kısımdan yapılacak olan yalıtıma çok fazla özen gösterip bunlarla zaman harcamayın. Otopark için yalnızca üste dikkat edilse daha iyi bir sonuç elde edilebilir.
 • İyi bir şekilde keşif yapıldığı taktirde otopark duvar su yalıtımı için hangi malzeme ve nasıl yöntemler kullanılmalı net bir şekilde belirlenmelidir.
 • Sağlığa zararlı kimyasal maddelerin yalıtım için kullanılması kesinlikle doğru olmaz.
 • Kullanılacak olan su yalıtımı sonrası zemin bahçe toprağı ile doldurulacak da o zaman mutlaka bitki köklerinden etkilemeyen malzemelerin seçilmesi gerekir.
 • Otopark üzerinde izolasyon yapılacak olan bölümdeki toprak, taş, kum ve bitki gibi şeylerin geçici olarak başka bir yere alınması gerekir.
 • Su yalıtımı yapılacak olan yüzeyin en iyi şekilde temizlenmesi gerekir.
 • Beton birleşim yeri olarak bilinen dilatasyon derzleri için doğru yalıtımın yapılması gerekir
 • Dilatasyon derzleri genleşme derzleri olacağı için yalıtımla beraber doğru derz çıtalarının kullanılması gerekir.
 • Aynı zamanda beton içerisinde atık kullanılmayan bir elektrik kablo boru kanalı ve bunun gibi, başka bir yerden de şu geleceği için otopark kenar duvarlarının kontrol edilmesi gerekir.
 • Otopark bölgesinden geçen tüm temiz ve pis su borularının su sızdırmıyor oluşundan emin olmak gerekir.
 • İş güvenliği ile ilgili herhangi bir tedbir alınmadan ve sigortası olmayan personeller ile herhangi bir iş yapılmamalıdır.

Kusurlu Kapalı Otopark Yalıtımı İçin Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

 • Damlayan sular araçlar üzerinde beyazımsı birtakım lekelere neden olabilir. Bu lekelerin oto yıkamada bile çıkması pek mümkün olmaz.
 • Otopark yapısının hem beton hem de donatı demirleri bir zaman sonra zarar görmeye başlar.
 • Bu tür sorunlar çok uzun süre boyunca devam ederse o zaman yapı depreme karşı daha güçsüz bir hale gelir.
 • Otoparkın içerisinde hem rahatsız edici birtakım görüntüler hem de koku oluşmaya başlar.
 • Otoparkta belirli bir zamandan sonra küf oluşmaya başlar. Bu küf kokusu da solunum sağlığı açısından zararlı olur.
 • Bazı otoparklarda su yalıtımı iyi yapılmadığı zaman otoparklarda damlayan sular hem araçların hem de kişilerin kaymasına sebebiyet verir.
 • Bu tür sorunlar kişiler için başlı başına bir strese dönüşür
 • Tüm bunların yanı sıra otoparkın mali değeri düşüşe uğrar.

Otopark duvar su yalıtımı ürünü kullanılır ise otopark ve zemin daha sağlam olur. Hal böyle olunca da hem yapı depreme dayanıklı olur hem de otopark uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bu nedenle su yalıtımı otopark için büyük bir öneme sahiptir. Siz de otopark su yalıtım hizmeti için firmamızı güvenle tercih edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi