trtrtr

Isı Yalıtımı

Anasayfa » Isı Yalıtımı
ısı yalıtımı

ısı yalıtımı

Isı Yalıtımı 

Isı yalıtımı enerjide tasarrufun anahtarıdır. Günümüzde enerjide verimlilik ve beraberinde çevrenin korunmasında bilinçli davranma önem kazanan konular halindedir. Bu bağlamda ısı yalıtımı ile binalarda enerji tüketimini mümkün olduğunca azaltmak, sıcaklığın düzenlemesini sağlamak en önemli uygulamalardandır. Isı yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlanır aynı zamanda da çevresel etkiler azaltılarak yaşam kalitesinde artış sağlanır

Isı Yalıtımı Nedir? 

Isı yalıtımı bir yapı veya sistemde ısı transferinin kontrol edilmesi amacıyla uygulanan teknik işlemlerdir. Burada amaç iç mekanda sıcaklığın korunması ve dış etkilerden koruyarak ısı kaybını azaltmaktır. Böylelikle daha az enerji harcaması sağlanır. Bu sağlama da enerji maliyetlerini düşürür. Isı yalıtım malzeme

ısı yalıtım köpüğü

ısı yalıtım köpüğü

leri  ısı transferini azaltarak istikrarlı bir sıcaklık sağlar.

Isı yalıtımları, kapalı bir ortamdaki sıcaklığın istenilen seviyede olmasını ayarlamak ve sonrasında bu seviyeyi sabit tutabilmek için gereklidir. Isı yalıtımı ile iç ve dış ortam sıcaklıkları birbirine karışmadan sağlanmış olacaktır. Isı yalıtım ile aynı zamanda bina dış etkenlere karşı korunarak ömür uzatılır.

Isı Yalıtımının Faydaları 

⦁          İyi bir ısı yalıtımı enerji tasarrufu sağlar. Isınma ve soğutma maliyetlerini azaltır.

⦁          İyi bir ısı yalıtımı, iç mekan sıcaklığını daha dengeli olmasını sağlar. Bu da sıcaklıkta konfor sağlanması demektir.

⦁          İyi bir ısı yalıtımı, daha az enerji tüketimi, enerji kaynakları korunması; böylelikle çevresel etkilerin azaltılması demektir.

⦁          İyi bir ısı yalıtımı ile enerji verimliliği arttırıldığında binanın değeri de artar.

⦁          İyi bir ısı yalıtımı, ses yalıtımını da düzenler.

 

Isı yalıtımı işlemleri uygulanırken bir binada farklı noktalara yapılabilir. Isı yalıtım denildiğinde dış cephe bütünleşmiş olsa da çatılar, pencereler , kapılar, garajlar, depolar gibi bölümlere de uygulanabilir. Çatılarda olan ısı yalıtımında levha ya da şilte olarak yalıtım malzemeleri tercih edilir. Isı yalıtımı tavan döşemesi üzerine serilerek uygulanır. Duvarlarda ısı yalıtımı, binanın dışından veya duvar katmanı arasından yapılır. Böylelikle duvarlar sıcak kalır. Pencerelerde tercih edilen ısı yalıtımı ise doğru uygulanmış ve kaliteli yalıtım camı  üniteleri ile mümkündür.

Isı Yalıtımı Uygulama Alanları

 Konutlarda: Konutlarda ısı yalıtımının  sağlanması ile enerji tasarrufu kazanılır bu da iç mekanın konforunun artırılması demektir.

İşyerlerinde: İşyerlerinde enerji maliyeti düşürmek her zaman en önemli noktadır bu kapsamda ısı yalıtımı son derece önem taşır.

Sanayi tesislerinde: Sanayi tesislerinde sıcaklığın kontrol altında tutulması yapılan işlemlerin verimliliğin arttırılması demektir.

Ulaşım Araçları : Taşıtlarda yakıt verimliliğini korumak ve sağlamak önem taşır. Bu da ısı yalıtımı sayesinde olur.

Enerji Üretim Tesisleri : Elektrik santrallerinde ve üretim tesislerinde ısı yalıtımın kullanılması demek enerji kaynaklarının çok daha verimli hale getirilmesi demektir.

 Neden Isı Yalıtımı Uygulaması Yaptırmalısınız?

 

⦁          Binada toz ve gaz emisyonu fazla ise ısı yalıtımı uygulaması yaptırılmalıdır.

⦁          Nemli alan oluşumu, küf oluşumu ve çatlamalar ısı yalıtımı uygulaması yapılması ile engellenir.

⦁          Uygun ısı ve nem koşullarının sağlanması sağlıklı ve konforlu bir yaşam olanağı sağlar.

⦁          Isı yalıtım uygulaması yapılması ile enerji faturalarında yarı yarıya düşüş sağlanır.

⦁          Isı yalıtım uygulaması ile bina bakım ve onarımda masraflar en az orana iner.

 

Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

 Mineral Yün: Çatı ve duvarlara uygulanarak ısı yalıtım sağlanır.

Polistiren Köpük: Levha veya plaka şeklinde kullanılır.

Poliüretan Köpük: Sıvı halde püskürtülerek uygulanır ve ısı yalıtım sağlanır.

Mantolama Sistemi: Dış cephe ısı yalıtımında uygulanır.

Selüloz Yalıtımı : Kağıt ve ahşap liflerinden oluşturulur.

Isı yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlanırken  çok daha iyi bir yaşam kalitesi kazanılır. Bugün itibariyle kazandıklarımız, gelecekte de kat be kat verimlilikle geri dönüşüm sağlayacaktır. Isı yalıtım ile enerji tasarrufu, konfor, çevresel etkilerin azaltılması ve modern bina tasarımlarında yaygınlaşma devam niteliğindedir. En doğru ısı yalıtımı çözümü seçmek için konusunda uzmanlardan destek alınmalı ve en iyi yaşam alanı oluşturulmalıdır.

 

 

Hemen Ara
Yol Tarifi