trtrtr

Teras Su Yalıtımı

24.02.2019
8.615
Teras Su Yalıtımı

Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı, yapılarda sağlam bir altyapı için kritik unsurlardan biridir. Günümüzde inşaat sektörü içerisinde teknolojik gelişmelerle birlikte teras su yalıtımın dayanıklılık ve uzun ömürlülük özellikleri dikkat çekici hale gelmiştir. Su geçirmezlik açısından korunma hem yapısal anlamda bütünlüğü hem de iç mekanın konforu açısından önem taşımaktadır. Teraslarda su yalıtımı, malzemenin doğru seçilmesi, profesyonel uygulanması ve düzenli bakım içerisinde olması gerekliliği üzerine kuruludur. Teraslarda yağmur, kar, buzlanma gibi nedenlerle su birikintileri durumu yaşanır.İşte bu nokta teras su yalıtımının önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

Teras Su Yalıtımının Önemi

Teras su yalıtımı, binalardaki terasları dış etkenlere karşı korumak amaçlı yapılan bir yalıtım uygulamasıdır. Bu uygulama ile birlikte teraslarda su sızıntıları ve nem sorunlarına karşı direnç arttırılır. Teraslar dış etkenler sebebiyle su hasarı riski fazla olan yerlerdir. Bu nedenle de teras su yalıtımı önemi, yapısal açıdan bir bütünlük sağlamak, iç mekanlarda konfor sağlamak ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmaktır.

⦁ Yapı Malzemelerinin Korunması : Yaşanan su sızıntıları yapı malzemesine doğrudan ciddi zararlar verir. Beton, çimento gibi malzemeler su ile temas haline girdiğinde zaman içinde bozulmalar başlar. Teras su yalıtımı sayesinde bu bütünlük korunur.

⦁ İç Mekanların Korunması : Yaşanan su sızıntıları, terastan iç mekanlara doğru giriş yapar. Bu da duvarlarda leke oluşumları, küf ve çürüme sorunları demektir. Teras su yalıtımı ile iç mekanlar için önlem alınır.

⦁ Konfor ve Güvenlik : Su sızıntılarına bağlı olarak teraslarda oluşan rutubetlilik hali, zeminin kaygan hale gelmesi gibi durumlar güvenliği olumsuz etkiler. Teras su yalıtımı ile çok daha güvenli ve konforlu bir kullanım sağlanır.

⦁ Enerjide Verimlilik : Su sızıntılarına bağlı olarak oluşan nem durumu , ısı yalıtımını da olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu da enerji verimliliğinin artması demektir. Teras su yalıtımı ile ısı kaybı indirgenir.

Teras su yalıtımında kullanılacak olan malzemeler önem verilmesi gereken konulardan biridir. Teras yalıtımında en çok sıvı su yalıtım malzemeleri, modifiye membranlar kullanılır. Kullanılacak malzeme yapının tipine ve iklim faktörlerine göre seçilmelidir. Profesyonel uygulama teras su yalıtımının başarılı sonuçlanmasında belirleyici noktadır. Uzman bir ekip doğru malzemeye karar verir, uygun teknik ve planlama yapar. Olası problemleri işlem öncesinde saptayabilir.

Teras Su Yalıtımında Malzeme Seçimi

Teras su yalıtımında malzeme seçimi, başarıyı doğrudan etkileyen faktördür. Doğru malzeme seçimi ile terasın dayanıklılığı arttırılır, su sızıntıları engellenmiş olur. Bir teras su yalıtımı malzemesi su geçirmez özellikte olmalıdır. Böylelikle suya dayanıklılık sağlanır. Teraslar iklim koşullarına göre değişiklikler yaşayabilir.

Bu da yalıtım malzemesinin esneklik payının olması demektir. Bu payla birlikte yapı genişlemesine uyum sağlanır, çatlaklar önlenir. Ve yine malzeme dayanıklı olmalıdır. Hava koşulları, çevresel etkilere karşı dirençli olarak teras ömrü uzatılır. Doğru malzeme seçimi uygulamada kolaylıktır.

Teras su yalıtımında profesyonel uygulama kritik bir öneme sahiptir. Profesyonel uygulama ile başarılı bir su yalıtım temeli oluşur. Profesyonel olan uzmanlar teras özelliklerini öncesinde belirler ve doğru malzeme seçerek süreçleri geçer. Detaylı bir inceleme ve planlama yapar. Böylelikle önceden tespit edilerek kritik noktalar teknik bilgi ile aşılır. Profesyonel uygulama ile iş çok daha hızlı ve verimli bir şekilde ilerler.

Teras su yalıtımı binaların korunmasında kilit bir roldür. Doğru uygulama ile profesyonel bir ekip ile iç mekan dahil olmak üzere güvende tutar. Teras su yalıtımı bina yaşını uzatarak maliyet açısından da olumlu bir yaklaşıma imza atar. Günümüzde modern yapı projelerinde artık gerekli unsurlardan biri olarak görülmesi binaların çok daha uzun vadeli sağlamlıkla ayakta kalması demektir.

Teraslarda su yalıtımı uygulaması nasıl yapılıyor der gibisiniz şimdi sizlere müşterilerimiz zamanında yaptırmış olduğu fayansların zaman sonra derzlerin den su sızıntıları gelmekte sebebi ise fayansların altına izolasyon malzemesi uygulanmayışı yada uygulanan yalıtımın fayans yaparken zedelenmesi sonucu zaman sonra beton suyu emer emer ve doyunca ise en hafif yerden kendini burakır buda tavndan su akmaya başlaması demektir. Genellikle fayanslar yada teraslardan su bu şekilde akar.

[safir_descriptionbox header=”Ürün Ve Hizmetlerimiz İçin Bizi arayınız..” content=”0216 390 78 91 & 0541 826 65 15″ icon=”telefon” bg=”sky”]

[safir_mainheading title=”Fayanslara Yalıtım Nasıl Yapılıyor?” icon=”kalem”]

Fayans üzeri yalıtım yapmak için öncelikle fayanslar tek tek kontrol edilerek oynayan yada oynamaya müsait olan fayanslar kırılır ve boşlukları mortar ile doldurularak uygulamaya geçilir öncelikle zemindeki fayanslar çizilerek üzerindeki sır alınır bu sayede epoksi zemine tutunur ve astarlama işlemi başlar astarlama işlemi çelik mala ile yapılır ve astar yaşken üzerine silis kumu atılır silis kumu fırınlanmış ve kurutulmuş kum daha sonra astarın üzeinde ki fazla kum süpürülür ve zımparalanır bu aşamadan sonra arakat uygulanır ve kurumaya burakılır, kuruyan arakat tekrar zımparalanır ve son kat uygulama yapılır son kat uygulamaya geçmeden duvar dipleri pahla yarım ay şeklinde sızıntıyı engelleyecek gibi süpürgelik yapılarak ve giderler de aynı şekilde macunlanır ve on kat uygulanır. Sizlere burdaki en önemli faktörün boya malzemesinin poliüretan yada akrilik olması önemlidir dış mekanlarda uvi ışınlara dayanan en güçlü malzeme bu ikisidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi