trtrtr

Epoksi Neden Donmuyor

13.01.2024
644
Epoksi Neden Donmuyor

Epoksi Neden Donmuyor?

Sizlere bu yazımda epoksi neden donmuyor yada 1 hafta oldu neden kurumadı gibi sorularınızı yazımızda daha detaylı olarak anlatmak istiyorum fakat yazımıza geçmeden önce epoksinin ne olduğunu ve yapısını ufakta olsa bilmemiz gerekmekde bundan dolayı önce epoksi nedir? kısaca bundan bahsetmek istiyorum epoksi  (ECH) Ve Bisfenol -A (BPA) Maddelerinin birleşimindeki maddelerin reaksiyonundan elde edilmektedir. Bu birleşimden meydana gelen epoksi ise ilk başlarda inşaat olmak üzere hayatımıza girmiş ve şuanda takı, hobi, dekorasyonda kullanılmaya başlamıştır.

Peki yukarıdaki birleşimden elde edilen epoksi tek başına kullanabilirmiyiz elde edilen epoksi reçine tek başına kullanılmaz bunun için bir sertleştiriciye ihtiyac vardır. buda bu ürünü çift kompenantlı yapmaktadır. Epoksi zemin kaplama ile ilgili daha tedaylı bilgiye epoksi zemin kaplama sayfamızı inceleyiniz. şimdi sizlere epoksi neden donmuyor yazımıza geri dönelim yukarıda da bahsettiğim gibi epoksi çiftkompenantlı bir üründür bundan dolayı A kompenant reçine B kompenant sertleştiricidir. Epoksi malzemesinin donmasını etkileyen bazı faktörler şu şekildedir. Öncelikle ortamın sıcaklığı reaksiyonu tamamlaması için çok önemlidir  önerilen sıcaklık 10 derecenin altında olmamalı ve zeminde kimyasal bir madde olmamalı, daha sonra ise sertleştirici karışımı burada çok önemli epoksinin donması için sertleştirici oranı çok önemli burada hassas terazi mutlaka kullanılmalı ve mikser yardımı ile homojen oluncaya kadar karıştırılmalı bazı müşterilerimiz sopa yada başka bir aparatla karışımı düzgün yapamadıkları için bazı yerler de donma olmamakta yada karışım yeterince homojen olmadığından kuruma geçikmekte sizlere başlıklar halinde gelen sorunları yanıtlamak istiyorum

  1. Epoksi doğru karışmazsa ne olur: Epoksi dediğimiz madde kompenantı doğru karışmazsa sertleştirici miktarı doğru yayılmaz ve kuruma süreci gecikir.
  2. Sertleştirici Oranından az yada çok koyulursa neolur?: Doğru hesaplanmayan bir sertleştirici eklenirse kuruma süresi geç yada erken olur buda malzemenin reaksiyonunu doğru zamanda yapmadığı için malzemenin kimyasal ve darbelere karşı direncini azaltır.
  3. Sertleştirici katmayı unutursak ne olur: Sertleştiricisi katılmamış olan bir epoksi aradan uzun yıllarda geçse kesinlikle donmayacak ve yaş kalacaktır. Burada yapılması gereken ise zeminden yada duvardan kazınalarak alınması ve tinerle temizlenmelidir.

Epoksi neden donmuyor konusunda yardımcı olmaya çalıştım fakat sizlerin karşılaşdığı farklı sorunlar varsa donmama ile ilgili lütfen yorum yaparak iletmeniz 1 gün içerisinde cevap verilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi