trtrtr

Epoksi Sağlığa Zararlı Mı?

17.02.2023
1.620
Epoksi Sağlığa Zararlı Mı?

Epoksi sağlığa zararlı mı sorusu epoksinin kullanım alanının sürekli genişlemesine bağlı olarak sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Sağlam ve dayanıklı yapısı ile epoksi en çok tercih edilen zemin kaplama çeşitleri arasında yer almaktadır. Epoksi malzemelerinin farklı üretim teknikleri doğrultusunda yapılması epoksinin kanserojen olup olmadığının merak edilmesine neden olmaktadır.

Epoksi reçinelerinde solventli epoksi kullanıldığı gibi su bazlı solventsiz epoksi kullanımı da yapılmaktadır. Zemin kaplamada hangi boya tipinin kullanılacağı uygulanacak alana bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Her iki zemin kaplama tipinin de kendi arasında avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.  Epoksi zemin kaplama sanayi arazileri üretim tesislerinde kullanılmakta bunun yanında dekoratif amaç için de tercih edilebilmektedir.

Epoksinin Sağlığa Etkileri

Dünyanın pek çok ülkesinde gıda üretim tesislerinde epoksi zemin kaplama kullanımı yapılmaktadır. Epoksinin kaliteli olup olmaması sağlığa zararlı olup olmaması ile doğrudan ilgilidir. Kuruyan ve kullanıma hazır hale gelen epoksi, kaliteli malzemeden üretildiyse insan ve hayvan sağlığı açısından olumsuz bir durum oluşturmayacaktır.

Sağlıksız epoksi kimyasallarına maruz kalınması durumunda astım, ciltte alerji, burun, göz ve burun tahrişleri gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi nedenlere mahal vermemek adına epoksi kullanımının maske ve eldiven kullanılarak doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bununla beraber kıyafet kullanımı yapılarak açık bir ortamda epoksi çalışmasının yapılması daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlayacaktır.

Epoksi uygulaması esnasında oluşan zarar durumu malzemenin tamamen kuruması ile ortadan kalkmaktadır. Epoksiler endüstriyel ürünler, zemin kaplamaları ve süsleme sanatları gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Epoksinin parlak bir yapıya sahip olması ve kolay temizlenmesi onun daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Epoksi sağlığa zararlı mı diye bakıldığında bu durumun epoksinin kalitesi ve epoksinin uygulama durumuna bağlı olarak değiştiğini söylemek mümkündür. Tamamen kuruyan epoksi sağlık açısından hiçbir olumsuz etki oluşturmayacaktır. Diğer yandan epoksinin uygulama aşamasında doğrudan cilde teması ve solunması ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlayabilecektir. Epoksi kullanımından maksimum performans almak adına sürecin profesyonel ekiplerce doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi