trtrtr

Epoksi İçin Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

17.02.2023
4.129
Epoksi İçin Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Epoksi Nedir?

Epoksi, zemin kaplamalarında ve daha birçok alanda kullanılan bir reçine malzemesidir. Genel olarak likit olarak kullanılmakta olup birçok aside karşı da dayanıklıdır. Dirençli bir malzeme olduğundan dolayı da kolay temizlenen bir yapısı vardır ve kuvvetli bir yapıştırıcı özelliğine sahip bir malzeme olarak görülmüştür.

Epoksi İçin Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Epoksi genel olarak ev zemin kaplama yapımı için kullanılmakta olup ve birçok alanda kullanıldığı için çok fazla tercih edilmekte olan bir malzeme türüdür. Epoksinin bu kadar tercih edilmesi aslında baktığımız zaman çok dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. İçerisinde birçok malzeme bulundurmaktadır. Ve bu malzemeler sayesinde yapışkanlık özelliğini korumaktadır.

Epoksinin içinde bulunan malzemeler genel olarak 2 tanedir. Epoksinin içinde kullanılan malzemeler sertleştirici ve reçine malzemeleridir. Bu epoksinin içinde bulunan malzeme yapıları epoksinin sıvı halden katı hale geçmesinde öncü rol oynamaktadır. Bu malzemeler dışında birçok dış çevrede bulunan faktörlerde etkili olabilmektedir.

Evlerde de uygulanan epoksi zemin kaplamada kullanılmakta olan sertleştirici malzemesinin görevi genel olarak yapışkan bir özelliğinin olup zemin kaplamayı sağlam ve dayanaklı bir hale getirmektedir. Bu epokside kullanılan ve aynı zamanda tercih edilen sertleştiriciler başka alanlarda özellikle de inşaat alanlarında kullanılmaktadır. Epoksinin içinde bulunan bu sertleştiriciler çok güçlü bir yapıya sahip olduğu için daha bir sürü alanda kullanılmakta olup ve bu kullanım alanlarını daha da fazla genişletmektedir.  Epokside kullanılan bir diğer malzeme türü ise reçinelerdir. Bu reçineler çoğunlukla sertleştiriciler gibi yapışkan bir özelliğe sahiptir. Ve su, alkali gibi şeylere karşı sağlam ve dayanaklı bir yapıya sahiptir. Bu epoksinin içinde bulunan reçineler genellikle sanat alanında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu malzemeler dışında epoksiye yardımcı olarak içinde kullanılan dolgu malzemeleri ile birlikte bulunmaktadır. Epoksinin içinde kullanılması için hazırlanan karışımlar ve dolgu malzemeleri de içine katılıp karıştırılarak epoksi elde edilmektedir. Çoğu şeffaf renkte olduğundan dolayı da genellikle içine renklendirici malzemeler koyulmaktadır. Epoksi şeffaf renkte olabildiği gibi içine renklendirici katılarak renkli epoksi elde edilebilmektedir. Kullanılan malzemeler bu şekildedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi