trtrtr

Epoksi Soğuk Havada Kururmu?

13.02.2023
2.631
Epoksi Soğuk Havada Kururmu?

Epoksi Soğuk Havada Kurur Mu?

Epoksi yada epoksi boya uygulamak için belirli hava şartlarına ihtiyac vardır. 10 derece altı olmaması gerekir eğer bu derecenin altında dökülen epoksiler geç kurur fakat reaksiyonunu tamamlama süresinde kalbonize olabilir yani hafif buslu, buğulu gibi.

Epoksi olarak bilinen malzeme hızlı kuruma ve kompakt yapısı ile sık sık kullanılan kaliteli bir reçine türüdür. Yapıştırıcı ve sertleştirici karıştırıldığında kimyasal reaksiyon başlar ve her hava koşulunda rahatlıkla donma yani kuruma özelliğine sahiptir. Çevrenin sıcaklığı, kaplanacak beton ve epoksi karışımı, kürlenme derecesinin yanı sıra epoksi kimyasal reaksiyonunun hızını veya soğumasını etkiler. Daha yüksek sıcaklıklar kimyasal reaksiyonu hızlandırırken, daha soğuk sıcaklıklar reaksiyonu yavaşlatır. Her ikisi de epoksinin sertleşme süresini ve fiziksel özelliklerini doğrudan etkileyecektir. Yine de sıcaklık göz önünde bulundurulduğunda daha yavaş da olsa epoksi soğuk havada da kuruma özelliğine sahiptir.

Ek olarak, sıcaklığın epoksi reçinenin kullanım özellikleri üzerinde bir etkisi vardır. Sıcaklık düştükçe epoksi çok daha kalın hale gelir ve düzgün akmaz. Bu, soğuk havalarda epoksi reçine ve sertleştiriciyi ölçmenin ve karıştırmanın çok daha zor olduğu anlamına gelir, bu da eksik karıştırmaya ve daha büyük bir kaplama arızası riskine yol açabilir. Soğuk, kalın epoksi ve soğuk bir alt tabaka da bitmiş üründe pürüzlü bir görünüm ve hava kabarcıkları gibi uygulama sorunlarına neden olur. Bu nedenle sıcak kurutma en iyi yoldur.

Epoksi Kullanımı ve Kuruma Süresi

Epoksi kullanımı yaygın hale gelmeye başladığından beri kullanan pek çok kişi sıcaklığın etkisini de merak etmektedir. Özellikle sıcak mı soğuk mu daha iyi kuruduğu merak edilmektedir. Daha sıcak bir yüzeye uygulandığında, epoksi incelir ve çok daha düzgün akar ve daha iyi nüfuz eder, bu da daha güçlü bir bağ sağlar. Kaplama yapılacak dış alanların ısıtılması, alanın etrafına kür çadırları kurularak ve portatif ısıtıcılar veya ısı lambaları kullanılarak yapılabilir. Semenderler veya katalitik ısıtıcılar gibi havalandırılmamış açık alevli ısı kaynaklarını asla kullanmayın. Bu tip ısıtıcılar için egzoz gazları yüzeyi kirletebilir, nemi yükseltebilir ve egzozun neden olduğu CO2 seviyeleri epoksinin kürlenmesini etkileyecek ve sonuçta kaplamanın bozulmasına yol açacaktır. Epoksi kullanımı için muhakkak kuruma süresini ve sıcaklığını iyi ayarlamak gerekir. Çeşitli alanlarda kullanılan epoksiyi en iyi ısıtarak kurutabilirsiniz.

epoksi boya ile ilgili detaylı bilgiye epoksi boya sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi